See eemeli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "email"
},
"expansion": "English email",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From the given name Eemeli; in the sense \"email\" also after English email.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eemeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eemeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eemeli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "slang"
},
"expansion": "(slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eemel",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ecstasy (drug)"
],
"id": "en-eemeli-fi-noun-DWHPM28K",
"links": [
[
"ecstasy",
"ecstasy"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ekstaasi"
}
],
"tags": [
"slang"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "44 56",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 78",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"e-mail"
],
"id": "en-eemeli-fi-noun-OeB0naQP",
"links": [
[
"e-mail",
"e-mail"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "sähköposti"
}
],
"tags": [
"slang"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːmeli/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːme̞li]"
},
{
"rhymes": "-eːmeli"
}
],
"word": "eemeli"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish slang",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːmeli",
"Rhymes:Finnish/eːmeli/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "email"
},
"expansion": "English email",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From the given name Eemeli; in the sense \"email\" also after English email.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eemeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemeleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eemelittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemelittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemeleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eemeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eemeli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "slang"
},
"expansion": "(slang)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eemel",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ecstasy (drug)"
],
"links": [
[
"ecstasy",
"ecstasy"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ekstaasi"
}
],
"tags": [
"slang"
]
},
{
"glosses": [
"e-mail"
],
"links": [
[
"e-mail",
"e-mail"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "sähköposti"
}
],
"tags": [
"slang"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːmeli/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːme̞li]"
},
{
"rhymes": "-eːmeli"
}
],
"word": "eemeli"
}
Download raw JSONL data for eemeli meaning in All languages combined (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.